Background ultimate federation

Hall of Fame

 

EMUC 2019 - Madrid (ESP)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Masters Men Great Britain France Italy Czech Republic
Masters Women France Great Britain Italy Great Britain
Masters Mixed Sweden France Great Britain Great Britain
Grand Masters Men France Italy Spain Germany

 

EYUC 2019 - Wroclaw (POL)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Junior U20 Men Italy France Great Britain Austria
Junior U20 Women France Sweden Russia Slovenia
Junior U20 Mixed Latvia Spain The Netherlands Turkey
Men U17 France Italy Belgium Great Britain
Women U17 Czech Republic Hungary France The Netherlands

 

EUC 2019 - Györ (HUN)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Men Great Britain Germany Russia Finland
Women Ireland Switzerland Russia

Sweden

Mixed Great Britain France Russia Ireland

 

EUCF 2018 - Wroclaw (POL)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open Clapham (GBR) CUSB La Fotta (ITA) Mooncatchers (BEL) KFK (DEN)
Women CUSB Shout (ITA) Iceni (GBR) Troubles (POL)

Nice Bristols (GBR)

Iceni (GBR)

Mixed SeE6 (SWE)
 
Hässliche Erdferkel(GER) Rebel (IRL) Ma

EUCF 2017 - Caorle (ITA)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Clapham (GBR)
Bad Skid (GER)
Flying Angels Bern (SUI)
FWD>> (AUT)
Women
Atletico (FIN) Iceni (GBR)
YAKA (FRA)
Crazy Dogs (GBR)
Mantis (AUT)
Mixed
Grut (NED)
 
Colorado (GER)
ReadingX (GBR)
Left Overs (CZE)
ReadingX (GBR)

EYUC 2017 - Veenendaal (NED)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Junior Open Italy Ireland France Slovenia
Junior Women Netherland Russia Czech Rep. Austria
Open U17
France
Germany
Belgium
Austria
Women U17
Germany
Austria
Czech Rep.
Austria

EUCF 2016 - Frankfurt (GER)

 

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open Clapham (GBR) CUSB La Fotta (ITA) Tchac (FRA) PELT (IRL)
Women FABulous (SUI) CUSB Shout (ITA) Iceni (GBR)

box (AUT)

SYC (GBR)

Mixed ReadingX (GBR)
 
Grut (NED) Hässliche Erdferkel (GER)
 

 

EUCF 2015 - Wroclaw (POL)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Clapham (GBR)
CUSB La Fotta (ITA)
Salaspils WT (LAT)
Grazy Dogs (SUI)
Women
Icini (GBR)
Atletico (FIN)
CUSB Shout (ITA)
Nice Bristols (GBR)
Mixed
Grandmaster Flash (POL)
Yellow Block (CZE)
Reading Ultimate (GBR)
Reading Ultimate (GBR)

 

EYUC 2015 - Frankfurt (GER)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Junior Open
Germany
Italy
Great Britain
 Spain
Junior Women
Austria
Italy
France
Slovakia
Open U17
Germany
Belgium
Great Britain
Austria
Women U17
Netherlands
Germany
France
Sweden

 

EUC 2015 - Copenhagen (DEN)

 

DIVISION
GOLD
SILVER
BRONZE
SPIRIT
OPEN
WOMEN
MIXED
OPEN MASTERS
WOMEN MASTERS

EUCF 2014 - Frankfurt (GER)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Clapham (GBR)
Freespeed (SUI)
Bad Skids (GER)
Gentle (BEL)
Women
Icini (GBR)
Flying Angels Bern (SUI)
Woodchicas (GER)
Prague Devils (CZE)
Mixed
SUN (FRA)
Grandmaster Flash (POL)
Terrible Monkeys (CZE)
FlyHigh (SUI)

OEYUC 2014 - Lecco (ITA)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open U17
Great Britain
Austria
Italy
 Ireland
Women U17
Netherland
France
Austria
Austria

XEUCF 2013 - Bordeaux (FRA)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Clapham (GBR)
Freespeed (SUI)
Bad Skids (GER)
Ka-Pow! (GBR)
Women
Icini (GBR)
U de Cologne (GER)
Lotus (SUI)
Nice Bristols (GBR)
Mixed
Bear Cavalry (GBR)
Croccali (ITA)
UFO Utrecht (NED)
 Cambridge (GBR)
Masters
Zimmer (GBR)
UFO Tempere (FIN)
Ultimate Vibrations (FRA)
Caracals (GER)

EYUC 2013 - Cologne (GER)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Junior Open
Germany
France
Sweden
 France
Junior Women
Germany
Italy
Austria
Austria
Open U17
Great Britain
Germany
Austria
 Ireland
Women U17
Germany
Austria
Great Britain
Austria

EUCF 2012 - Frankfurt (GER)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Clapham (GBR)
Chevron Action Flash (GBR)
Ragnarok (DEN)
Crazy Dogs (SUI)
Women
Iceni (GBR)
Viima (FIN)
Lotus (SUI)
Nice Bristols (GBR)

EYUC 2012 - Dublin (IRL)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
U17 Open
Germany
Israel
France
Switzerland
U17 Women
Austria
Great Britain
Germany
Austria

EUC 2011 - Maribor (SLO)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Sweden
Great Britain
Germany
Belgium
Women
Germany
Great Britain
Italy
Austria & Netherland
Mixed
Great Britain
Russia
Belgium
Germany
Master
Great Britain
Finland
France
Switzerland

EYUC 2011 - Wroclaw (POL)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Junior Open
Germany
Austria
Italy
Belgium
Junior Women
Italy
Germany
Sweden
Czech Republic
Open U17
Germany
Great Britain
France
Germany
Women U17
Great Britain
Germany
Finland
Finland

EUCF 2011 - Bruges (BEL)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Flying Angels (SUI)
Clapham (GBR)
Chevron Action Flash (GBR)
Clapham (GBR)
Women
Iceni (GBR)
Woodchicas (GER)
Lotus (SUI)
Eyecatchers (AUT)

EYUC 2010 - Heilbronn (GER)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
U17 Women
Germany 1
Sweden
Great Britain
Germany 1
U17 Open
Germany
Great Britain
Sweden
Belgium

EUCF 2010 - Blanes (ESP)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Flying Angels (SUI)
Skogshyddan (SWE)
Freespeed (SUI)
Fusion (GBR)
Women
Hot Beaches (CZR)
LeedsLeedsLeeds (GBR)
Iceni (GBR)
Lotus (SUI)

EYUC 2009 - Vienna (AUT)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
U17 Women
Great Britain
Germany
Sweden
Sweden
U17 Open
Great Britain
Germany
Austria
Belgium
Junior Women
Sweden
Finland
Great Britain
Belgium
Junior Open
Finland
France
Sweden
France

XEUCF 2009 - London (GBR)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Chevron Action Flash (GBR)
Skogshyddan (SWE)
Clapham (GBR)
Wall City (GER)
Women
Iceni (GBR)
LeedsLeedsLeeds (GBR)
Hot Beaches (CZR)
Hot Beaches (CZR)
Mixed
Brighton (GBR)
Frizzly Bears (GER)
Gronical Dizziness (NED)
Frizzly Bears (GER)
Master
Helsinki (FIN)
Age Against the Machine (GBR)
Iznogood (FRA)
Frisbeurs (FRA)

EUCF 2008 - Paris (FRA)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Skogshyddan (SWE)
Fire of London (GBR)
Ragnarok (DEN)
Bad Skids (GER)
Women
Woodchicas (GER)
Iceni (GBR)
LeedsLeedsLeeds (GBR)
Hot Beaches (CZR)

EYUC 2008 - Trnava (SVK)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Junior Open
Great Britain
Belgium
Czech Rep.
Belgium
Junior Women
Sweden
Great Britain
 
Sweden
U17 Open Austria Great Britain Sweden Austria
U17 Women
Sweden Great Britain   Sweden

EUC 2007 - Southampton (GBR)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Great Britain
Sweden
Switzerland
Denmark
Women
Finland
Great Britain
Switzerland
Belgium
Mixed
Great Britain
Czech Republic
Germany
Czech Republic
Master
Great Britain
Finland
France
Germany
Junior Open Germany Great Britain Sweden Switzerland
Junior Women Great Britain Sweden Great Britain 2 Sweden
U17 Open Finland Great Britain Germany Belgium

EUCF 2007 - Basel (SUI)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Clapham (GBR)
Skogshyddan (SWE)
Cota Rica (ITA)
LeedsLeedsLeeds (GBR)
Women
Woodchicas (GER)
Iceni (GBR)
LeedsLeedsLeeds (GBR)
LeedsLeedsLeeds (GBR)
 

EUCF 2006 - Florence (ITA)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Skogshyddan (SWE)
Clapham (GBR)
Ragnarok (DEN)
Flying Angels (SUI)
Women
Iceni (GBR)
Bliss (GBR)
Frisky Bees (AUT)
Tequila Boom Boom (ITA)

EYUC 2006 - Riga(LAT)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Junior Open - - - -
Junior Women Latvia Great Britain Finland (U17) Latvia & Finland
U17 Open
Sweden Great Britain Finland Great Britain

EUCC 2005 - Rostock (GER)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Clapham (GBR)
Ragnarok (DEN)
Flying Angels (SUI)
Clapham (GBR)
Women
JinX (GER)
Bliss (GBR)
E6 (SWE)
LeedsLeedsLeeds (GBR)
Mixed
Friselis (FRA)
UFO (FIN)
Colorado (GER)
Gert Jonnys Band (ITA)
Master
Red Lights (NED)
Frisbee Family Pempelfort (GER)
OUF (FRA)
Farmers (GER)

EYUC 2005 - Goteborg(SWE)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Junior Open Sweden Finland Great Britain Great Britain 2
Junior Women Sweden Finland Great Britain Great Britain
U17 Open
Great Britain Sweden   Sweden

 

EUC 2003 - Fontenay-le-Comte (FRA)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open Great Britain Sweden Denmark  
Women Finland Great Britain Germany  
Mixed Great Britain Germany Czech Republic  
Master Great Britain Italy Germany  

 

EYUC Open 2003 -Fontenay-le-Comte (FRA)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Junior Open Sweden Great Britain Germany Finland

EYUC 2003 Women - Tallinn (EST)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Junior Open Great Britain Sweden Latvia Estonia
Junior Women Sweden Finland Latvia Great Britain

EUCC 2001 - Prague (CZE)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Skogshyddans FK (SWE)
 
Clapham Ultimate (GBR)
Liquidisc (FIN)
Flying Angels Bern (SUI)
Women
Bliss (GBR)
Milder Norden (GER)
Red Lights (NED)
unknown
Mixed
Stenungsunds FC (SWE)
Kleine Feiglinge (GER)
Endzonis (GER)
OUF (FRA)
Junior Open
Sweden
Finland
Great Britain
unknown

EUC 1997 - Millfield (GBR)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Finland
 Sweden
Germany
Great Britain
Women
Finland
Great Britain
 
Great Britain
Junior Open Sweden Finland Great Britain Great Britain

 

EUICC 1996 - Nantes (FRA)

 

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open  Viksjöfors (SWE) 2.Stovner (NOR)  Skogshyddans FK (SWE)  
Women    

 

EUC 1995 - Fontenay-le-Comte (FRA)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
Sweden
 
Finland
Germany   
Women
Sweden
Finland
The Netherlands   
Masters
Sweden
Netherlands
   
Junior Open
Sweden
France  Finland  Finland

 

EUICC 1995 - Utrecht (NED)

 

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open Viksjöfors (SWE)  Red Lights (NED)  Skogshyddans FK (SWE)  
Women Viksjöfors (SWE) Red Lights (NED)

 

EUCC 1994 - Eching (GER)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open
KFUM Örebro (SWE)
 
Mir San Mir (GER)
Unknown
Women
Red Lights (NED)
Unknown
unknown
unknown

EUC 1993 - Arnhem (NED)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open Sweden Finland The Netherlands unknown
Open Masters Germany Sweden The Netherlands unknown
Women The Netherlands Sweden Finland unknown
Junior Open
Sweden unknown unknown Great Britain

 

EUICC 1993 - Aachen (GER)

 

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open Skogshyddans FK (SWE) Stenungsunds FK (SWE) Stovner (NOR)  
Women Red Lights (NED) Skogshyddans FK (SWE) 

 

EUCC 1992 - Rothenburg (GER)

 

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open KFUM Örebro (SWE)  

Red Lights Open (NED)

Horizontal Hombres (UK)

 
Women Red Lights Women (NED) Stenungsunds FK (SWE)

 

EUC 1991 - Colchester (GBR)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open Sweden Finland Germany unknown
Women The Netherlands Sweden Finland unknown
Junior Open
Sweden Great Britain  Germany  Belgium

EUC 1989 - Vejle (DEN)

Division
Gold
Silver
Bronze
Spirit
Open Sweden Finland The Netherlands unknown
Women Sweden Finland Norway unknown
Junior Open
Sweden
 
Finland  Norway  unknown



EUICC 1989 - Utrecht (NED)

 

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open Stenungsunds FK (SWE) Skogshyddans FK (SWE) Red Lights (NED)  
Women Kalmar FK (SWE) Pancake Circle Limited (NOR) UFO (NED)



EUC 1987 - Cologne (GER)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Men Sweden Finland Austria  
Women Finland  Sweden The Netherlands  

 

EUC 1985 - Obertraun (AUT)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Men Sweden Finland Austria  
Women Sweden Great Britain Finland  



EUICC 1984 - Colchester (GBR)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open Westervik FC (SWE) Boleros (GBR) Stenungsunds FC (SWE) unknown
Women Sirens (GBR)      



EUC 1982 - Obertraun (AUT)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Men Sweden Finland Great Britain  
Women Finland  Sweden  Austria  

EUC 1981 - Milano (ITA)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open Sweden Great Britain Finland unknown
         

 

EUC 1980 - Paris (FRA)

Division Gold Silver Bronze Spirit
Open Finland Great Britain Sweden unknown